Uzmanlar Açıkladı! Sağlıklı Bir Yaşam İçin Uzak Durmanız Gereken 7 İçecek

tarafından
81
Uzmanlar Açıkladı! Sağlıklı Bir Yaşam İçin Uzak Durmanız Gereken 7 İçecek

Tam anlamıyla sağlıklı bir yaşam sürmek için dikkat edilmesi gereken pek çok önemli husus var. Beslenme düzenimiz, tükettiğimiz besinler ve yeme alışkanlıklarımız da sağlıklı bir yaşam sürüp süremeyeceğimizi belirleyen unsurlardan. Elbette yediklerimiz kadar içtiklerimiz de önemli. Bugün, insan sağlığı için ciddi riskler barından sağlığa zararlı içecekler gündelik yaşamdaki temel tüketim malzemeleri arasında yer alıyor. Ancak bilim insanlarına göre bazı içecekler, insan sağlığı için diğerlerinden çok daha zararlı. İşte gazlı içeceklerden tatlı kokteyllere sağlığa en çok zarar veren 7 içecek.

İlginizi çekebilir:

Diyetini Bozmak İstemeyenlere: Kalorisi En Düşük 9 Alkollü İçecek

1. Enerji içecekleri

Enerji içecekleri çoğunlukla spor veya egzersiz yapmadan önce içildiğinde vücuda fayda sağlayan tüketim ürünleri olarak pazarlanıyor. Ancak uzmanlara göre sağlığa en çok zarar veren içecekler listesinde yer alıyor. Bazı diyetisyenler, egzersiz öncesinde tüketilen enerji içeceklerinin içerdikleri aşırı kafein ve uyarıcılar sebebiyle yüksek kan basıncı, stres ve uyku problemlerine yol açabileceğini dile getiriyor.

Bunun yanı sıra uzmanlar enerji içeceklerinin mide bulantısı ve baş ağrısı gibi yaygın görülen yan etkilere sebep olabileceğini dile getiriyor. Ayrıca bu içecekler özellikle bağırsak ve beyin sağlığı için tehdit oluşturan yapay tatlandırıcılar içeriyor. Bilim insanları, egzersiz öncesinde enerji içecekleri yerine kahve veya matcha çayının daha isabetli bir tercih olacağını ifade ediyor.

2. Tatlı kokteyller

Sağlığa zararlı içecekler söz konusu olduğunda, pek çok insanın favorisi olan tatlı kokteyllere ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Çünkü bu sevilen içecekler inanılmaz bir popülariteye sahip fakat bir o kadar da tehlikeli.

Tatlı kokteyllerdeki alkol ve fruktoz şurupları özellikle ciddi karaciğer rahatsızlıklarına neden olabiliyor. Uzmanlar bu içeceklerin karaciğerin toksinleri filtreleme yeteneğini tehlikeye attığını ve fruktozun glikoza dönüşümünü engellediğini ifade ediyor. Tüm bunlar karaciğerin detoks yapma özelliğini kaybetmesine, fruktozun vücutta yağ olarak depolanmasına, karaciğer yağlanmasına ve kandaki yağ seviyesinin yükselmesine neden olabiliyor.

3. Gazlı içecekler

Gazlı içeceklerin insan sağlığı için son derece zararlı olduğu uzun zamandır biliniyor ve pek çok bilim insanı bu içeceklerin tehlikelerine karşı uyarılarda bulunuyor. Peki, gazlı içecekler neden zararlı? Çünkü oldukça yüksek bir kalori ve şeker oranına sahipler. Bu sebeple uzmanlar gazlı içecekler yerine maden suyu tüketmenin çok daha sağlıklı bir karar olduğunu dile getiriyor.

4. Buzlu çaylar

Buzlu çaylar da içerdiği yüksek şeker oranı sebebiyle sağlığa zararlı içecekler kategorisinde yer alıyor. Uzmanlar, yüksek oranda şeker içeren bu içeceklerin aşırı tüketilmesi halinde metabolik sendrom ve tip 2 diyabetin ilerlemesine neden olabileceğini belirtiyor.

5. Meyve suyu

sağlığa zararlı içecekler

Aslında meyve sularının sağlığa zararlı olduğunu söylemek pek doğru değil. Ancak söz konusu fabrikalarda üretilen ve özellikle de üzerinde “kokteyl” ibaresi bulunan içecekler olduğunda dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü bu ibare, meyve suyunun şeker içerdiği anlamına geliyor. Bu nedenle uzmanlar şeker dahil herhangi bir katkı maddesi içermeyen meyve sularının tercih edilmesi gerektiğini dile getiriyor.

6. Frappuccino

sağlığa zararlı içecekler

Bilim insanları Frappuccinoların ve diğer tatlı kahvelerin tatlı yağlardan oluştuğunu bu sebeple insan sağlığı için ciddi tehditler barındırdığını belirtiyor. Şeker şurupları ve krema gibi doymuş yağlardan oluşan bu kombinasyon vücutta insülin hormonunun artmasına ve aşırı yağ depolanmasına neden oluyor.

7. Buzlu latte

sağlığa zararlı içecekler

Pek çok uzmana göre günümüzün en sevilen içeceklerinden biri olan buzlu latte de sağlığa zararlı içecekler arasında yer alıyor. Çünkü şeker, çoğu durumda bu popüler içeceği oluşturan en temel bileşen. Bazı işletmelerde satılan buzlu latteler, bir kutu koladakinden bile daha yüksek oranda şeker içeriyor. 

Kaynak: 1