Beşamel Soslu Ispanak Graten Tarifi

tarafından
15
Beşamel Soslu Ispanak Graten Tarifi
  1. Ispanakların saplarını ayırıp bol suda yıkayın ve toprak kalıntılarını temizlemek için 1-2 kaşık beyaz sirke eklenmiş suda en az yarım saat bekletin, akan sudan geçirip süzdürün.

  2. Soğanı yemeklik küp küp doğrayıp sıvı yağda veya zeytinyağında şeffaflaşıncaya kadar kavurun.

  3. Ispanakları vitamin kaybı olmaması için elinizle bölerek parçalayın. Soğanlar pembeleşince ıspanakları ekleyin.

  4. Ispanaklar hafifçe diriliğini kaybedip yumuşayınca tuzunu ve karabiberi (ya da akbiberi) de ekleyip birkaç kez karıştırdıktan sonra ocaktan alın, tadını kontrol edin ve soğumaya bırakın.

  5. Beşamel sosu hazırlamak için tereyağını ve zeytinyağını tavada ısıtıp unu ekleyin. Unun kokusu gidip hafif pembeleşinceye kadar 1-2 dakika tavada kavurun.

  6. Kavrulan una yavaş yavaş sütü ilave ederek topaklanmaması için koyulaşana kadar sürekli karıştırın. 1 çay kaşığı kadar muskat rendesi ilave edin. Tuz ve karabiber ile tatlandırın. Ispanaklar soğuyunca yumurta ve beşamel sosun yarısını ekleyip harmanlayın.

  7. Isıya dayanıklı fırın kabına pişirme kağıdı serip zeminine ıspanaklı harcı yerleştirin. Kalan beşamel sosu üzerine eşit miktarda sererek kaşığın tersiyle düzeltin.

  8. Son olarak rendelenmiş kaşar peynirini de ekleyerek önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında alt üst ayarda yaklaşık 20 dakika pişirin. Fırını üst ayara alıp 5 dakika daha fırınlayarak üzeri kızarınca çıkarın. Çok fazla bekletmeden sıcak servis edin. Afiyet olsun!

  9. Not: Graten (Gratin) bir pişirme tekniği olup önceden pişmiş yemeklerin üzerinin beşamel sos ve eriyen bir peynirle kaplanarak fırın ısısına fazlaca maruz kalmadan daha sağlıklı pişirilmesini sağlıyor. Bu tarifi hafif bir ön pişirme yapacağınız bütün sebzeler ile deneyebilirsiniz.