Laz Böreği Tarifi

tarafından
53
Laz Böreği Tarifi

Karadeniz’in mükemmel ötesi lezzeti Laz böreği nasıl yapılır? Laz böreği tatlı mı tuzlu mu? Laz Böreğinin içinde ne var? Bu soruların yanıtını ben de kısa zamana kadar bilmiyordum. Daha doğrusu Laz Böreğini tuzlu bir börek sanıyordum. Meğer Laz Böreği bir tatlı çeşidi imiş 🙂 Öğrendiğim bu tatlı mı tatlı tarifi sizlerle paylaşmazsam olmazdı tabi ki. Siz de  Laz Böreği Tarifi yazımızı sonuna kadar okuduktan sonra kolaylıkla Laz Böreği yapabileceksiniz.

 1. İlk olarak tatlımızın şerbetini yapacağız. Su ve toz şekeri genişçe bir tencerede kısık ateşte kaynatıyoruz.
 2. Şerbetimiz şurup kıvamına gelince limon suyunu da tencereye ilave ediyoruz. Ardından şerbetimizi soğuması için ocağın altını kapatıp bir kenarda beklemeye bırakıyoruz.
 3. Gelgelim laz böreğinin muhallebisini yapmaya. Aslında normal muhallebi yapımında pekte farklı değil. Süt, yumurta sarıları, un, mısır nişastası, toz şeker ve bir tutam kadar karabiberi bir tencereye alıyoruz. Pürüzsüz bir kıvam alana kadar karıştırmaya özen göstererek, orta ateşte koyu bir kıvam alana kadar pişiriyoruz.
 4. Yine de muhallemizisi ocaktan alınca kikser veya blenderdan geçirmemizde fayda var, böylelikle daha da pürüzsüz olacaktır.
 5. Laz böreğine asıl çıtırlığını kazandıracak olan tereyağını kısık ateşte yakmadan eritiyoruz.
 6. Uygun boyutlardaki bir fırın tepsisine eritmiş olduğumuz tereyağını sürüyoruz. Ardından bir tane baklava yufkasını fırın tepsisine seriyoruz.
 7. Tatlının taban kısmı için 10 tane baklava yufkasını aralarını tereyağ ile yağlayıp üst üste diziyoruz.
 8. Blenderdan geçirdiğimiz muhallebiyi yufka katlarının üzerine kaşıkla yayıyoruz.
 9. Muhallebi üzerine bir kat hazır baklava yufkası serelim. Bu yufkanın üzerini tereyağıyla yağladıktan sonra kalan yufkaları her birinin arasını yağlamak kaydı ile üst üste diziyoruz.
 10. Kalan tereyağını en üstte kalan yufka katının üzerine sürdükten sonra keskin bir bıçak yardımıyla böreği kare dilimlere ayırıyoruz.
 11. Fırınımızı  önceden 180 dereceye ayarlıyoruz. Laz Böreğini bu fırında 40 dakika kadar pişiriyoruz.
 12. Fırından çıkan Laz Böreğine soğuk şerbetini gezdiriyoruz ve hafif çektikten sonra eğer istiyorsak üstlerine Antep fıstığı serpip ikram ediyoruz.

Not: Laz Böreği Tarifi pişerken üzerinde yanıklar oluşmasını önlemek istiyorsanız böreği hazırlarken erittiğiniz tereyağının köpüklerini almayı ihmal etmeyiniz.

İşte bu kadarrrr, afiyet olsunn 🙂