Avokadonun Faydaları: Avokado Yemek Neye İyi Gelir?

tarafından
97
Avokadonun Faydaları: Avokado Yemek Neye İyi Gelir?

Avokado: Besleyici, Lif ve Vitamin Zengini!

Avokado, Persea americana adlı ağaçtan gelen meyve olarak bilinir. Bu meyve, genellikle “avokado” olarak adlandırılır, ancak bazı bölgelerde “avocado” olarak da anılır. Avokadolar Meksika ve Orta Amerika kökenlidir; ancak günümüzde dünyanın birçok bölgesinde yetiştirilir. Avokado; C, B6 ve E vitamini açısından zengin bir kaynak olup; günlük B6 vitamin ihtiyacının %15’ini karşılama kapasitesi vardır.

Peki, günlük tüketim için vitamin ve mineral değerleri bakımından ideal bir seçim olan avokadonun faydaları nelerdir, düzenli avokado yemek nelere iyi gelir?

Avokadonun Faydaları

 • Besleyicidir, tokluk hissi verir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Sindirim sistemini düzenler.
 • Bağırsakları çalıştırır.
 • Kalp ve damar sağlığını korur.
 • Saçlara canlılık kazandırır.
 • Kas ve kemik gelişimini destekler.
 • Cilt hücrelerini yeniler.

En doğru bilgiler ve sağlıklı sonuçlar için uzman doktor desteği alınız. İçeriğimizde yer alan bilgiler reçete niteliği taşımaz. Sağlıklı günler dileriz…

AVOKADONUN FAYDALARI

Bazı bünyeler avokadoya karşı hassas olabilir.

Kullanım öncesi sağlık profesyoneline danışınız.

Besleyicidir, Tokluk Hissi Verir

Avokado, sağlıklı yağlar, lifler, vitaminler ve mineraller açısından zengin bir meyvedir. Tekli doymamış yağlar, özellikle oleik asit, kalp sağlığı için faydalıdır. Ayrıca lif içeriği, sindirim sağlığını destekler ve tokluk hissi sağlar. Avokadolar ayrıca potasyum, C vitamini ve B6 vitamini gibi besin maddeleri açısından da zengindir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

A, B, C ve E vitaminlerini barındıran avokado aynı zamanda tam bir mineral deposudur. Hastalıklardan korunmak ve daha sağlıklı bir bedene sahip olmak için avokado tüketimi önerilir. Kahvaltılarda tüketilen çeyrek avokado dilimi, bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve sizi kış enfeksiyonlarına karşı daha dirençli hale getirir. Aşk meyvesi olarak bilinen avokado cinsel faydaları ile de gündeme gelmiştir. Afrodizyak etkilere sahip olan bu meyveyi tüketenlerin cinsel hayatı daha verimli geçebilir.

Sindirim Sistemini Düzenler

Bağırsak problemleri yaşıyorsanız; avokado tüketerek bu sorunları ortadan kaldırabilirsiniz. Avokadoda bulunan lifler sayesinde bağırsaklar uyarılır ve metabolizma canlanır. Yiyeceklerin daha kolay sindirilmesinde de payı olan avokado, ödem sorunu için de bir önlem olarak tercih edilebilir. Düzenli şekilde ve ölçülü porsiyonlar ile avokado tüketerek kolon kanseri ve mide problemlerinin önüne geçebilirsiniz.

Bağırsakları Çalıştırır

Avokadolar, çözünen ve çözünmeyen lifler açısından zengindir. Bu lifler, sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Çözünür lifler bağırsak hareketlerini destekler. Avokado, kabızlığı önlemeye yardımcı olabilir; çünkü lif içeriği düzenli olarak boşaltım yapılmasını sağlayabilir.

Kalp ve Damar Sağlığını Korur

Kötü kolesterolü düşürme etkisine sahip avokado ile kalp hastalıkları riskini azaltabilirsiniz. Güçlü bir potasyum kaynağı olduğu için kan basıncını dengeler. Tansiyon ve kalp hastalarının severek tükettiği avokado, ileri yaşların daha sağlıklı geçmesine temel atar.

Saçlara Canlılık Kazandırır

Avokado doğal bir vitamin ve yağ kaynağıdır. Saçların ihtiyacı olan nem, avokado ile karşılanır. E ve C vitaminleri açısından zengin olan avokado, kurumuş saçlara maske olarak uygulandığında saçlara nem kazandırır. Uçları hasar görmüş saçların da yenilenmesini destekler.

Saçlarınıza doğal bir bakım ürünü arıyorsanız; avokadoyu ezerek maskenize ekleyebilirsiniz. Avokado saça faydaları ile birçok saç bakım ürününde ve şampuanlarda kullanılmaktadır. Düzenli şekilde tüketenlerin ve avokado çekirdeği yağı ile saç maskesi yapanların saçlarında uzama fark edilmiştir.

Kas ve Kemik Gelişimini Destekler

Kas ve kemik gelişimine destek bir meyve olarak avokado önerilir. Çocuklarda püre halinde tüketildiğinde zihin gelişimi de desteklenir. Algının güçlenmesi ve sinir hücrelerinin daha verimli gelişmesi için avokado evinizde yer alabilir.

Cilt Hücrelerini Yeniler

E vitamininin lezzetli bir kaynağı olan avokado, hücre yenilenmesinde adından söz ettirir. Serbest radikaller ile savaşan bu meyve, cilt problemlerini önleme veya hafifletme konusunda başarılıdır. Hasar görmüş dokuların ve hücrelerin daha hızlı yenilenmesini sağlar.

Sadece meyvesi ile değil aynı zamanda avokado yaprağının faydaları ile de avokado popüler bir meyve olmuştur. Avokado yaprağı ile hazırlanan bitki çayı vücudu toksinlerden arındırmak için kullanılabilir.

Avokadonun Cilde Faydaları Nelerdir?

Avokado cilde faydaları ile de dikkat çeken bir meyvedir. Cilde olan etkilerini daha iyi şekilde ifade etmek istersek; şu liste işinize yarayabilir:

 • Güneş ışığından çok çabuk etkilenen bir cildiniz varsa; avokado tüketerek ya da maske uygulayarak avokado faydası görülebilir.
 • Hücre oluşumunu gerçekleştiren avokado, sivilce ve cilt lekelerini temizleyecektir.
 • Kolajen artışını da sağlayarak cildinizdeki yıpranmaları önleyecektir.
 • Avokadoyu hayatınıza kattığınız sürece daha genç ve canlı görünebilirsiniz.
 • E ve C vitaminleri, bu defa avokado ile cildinizi canlandırıyor.

Detaylı bilgi için: Avokado Maskesi Nasıl Yapılır? 5 Etkili Tarifi

avokadonun cilde faydaları

Avokado Yağının Faydaları Nelerdir?

 • Avokado yağını besinlerle beraber kullandığınızda, sindirim problemlerini önleyebilirsiniz.
 • Saç maskesinde kullandığınız avokado yağı saçlarınızın yenilenmesini ve gürleşmesini sağlar.
 • Cilt maskesi olarak tercih edilen avokado yağı kuru ciltleri canlandırır. Aynı zamanda sivilceleri de bu yağı kullanarak geçirebilirsiniz.

Detaylı bilgi için: Avokado Yağı Faydaları, Ne İşe Yarar?

avokadonun faydaları

Avokado Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Avokado yaprağı, avokado ağacının yapraklarından elde edilir ve bazı geleneksel tıp uygulamalarında kullanılır. Bu yapraklar, içerdikleri antioksidanlar, flavonoidler ve diğer biyoaktif bileşenler sayesinde anti-enflamatuar ve anti-mikrobiyal özelliklere sahip olabilirler. Bununla birlikte, avokado yaprağının tıbbi kullanımıyla ilgili daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır ve dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır; çünkü aşırı tüketimi zararlı olabilir.

Avokado yaprağı, bazı bölgelerde geleneksel olarak çay olarak demlenir ve içilir. Bunun için taze veya kurutulmuş avokado yaprağı kullanılabilir. Yapraklar kaynar suya eklenir ve yaklaşık 5-10 dakika demlenmeye bırakılır. Daha sonra süzülerek içilebilir.

Ancak, avokado yaprağının tıbbi kullanımı hakkında daha fazla araştırma gereklidir ve özellikle hamilelik veya emzirme dönemlerinde, mevcut sağlık sorunları veya ilaçlarla etkileşim konusunda bir uzmana danışmak önemlidir.

İlginizi çekebilir: Avokado Yaprağının Bilmediğiniz 15 Faydası

avokado faydaları

Avokado Faydaları Hakkında Bilimsel Çalışmalar

Kardiyovasküler Sağlık Üzerine Etkileri

Avokado, sağlıklı yağlar içerir ve düzenli tüketimi kan basıncını düşürebilir, LDL (“kötü”) kolesterolü azaltabilir ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltabilir.

(Kaynak: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3664913/)

 

Antioksidan Özellikleri

Avokadolar, E vitamini, C vitamini ve diğer antioksidanlar bakımından zengindir. Bu antioksidanlar, serbest radikallerle savaşarak hücresel hasarı azaltabilir ve yaşlanmayı geciktirebilir.

(Kaynak: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30395784/)

 

Bağırsak Sağlığına Katkıları

Avokado, lif açısından zengindir ve bağırsak sağlığını destekleyebilir. Lif, sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur ve kabızlığı önleyebilir.

(Kaynak: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30157495/)

 

Kilo Kontrolü Üzerine Etkileri

Bazı araştırmalar, avokadonun kilo kaybı ve kilo kontrolünde yardımcı olabileceğini öne sürmektedir.

(Kaynak: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30404643/)

 

İltihap Azaltıcı Etkileri

Avokado, iltihaplanma belirtilerini azaltmada yardımcı olabilir.

(Kaynak: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28091934/)

Bu çalışmalar avokadonun sağlık açısından çeşitli faydaları olabileceğini göstermektedir. Ancak, sağlık durumunuza bağlı olarak herhangi bir besin maddesini diyetinize eklerken, bir uzmana danışmanız önemlidir.

avokado faydaları

Avokado Kalori ve Besin Değerleri

Doğal bir yağ kaynağı olan avokadoyu ölçülü tüketmeniz önerilir. Diyet beslenmesinde etkileri ile listelerde yerini alan bu meyvede bolca mineral de yer alıyor. Avokadonun kalorisini ve besin değerini tablodan inceleyebiliriz:

Kalori

 • Çeyrek dilim avokado: 56 kalori
 • Yarım dilim avokado: 112 kalori
 • 1 adet tam avokado: 224 kalori
 • 100 gram avokado: 160 kalori

Besin Değerleri

 • 9 gram Karbonhidrat
 • 2 gram Protein
 • 14.7 gram Yağ
 • 7 gram Lif
 • 7 mg Sodyum
 • 485 mg Potasyum
 • 146 iu A vitamini
 • 10 mg C vitamini
 • 0.55 mg Demir
 • 0.64 mg Çinko

Detaylı bilgi için: Avokado Kaç Kalori? Besin Değeri Nedir? Diyette Yenir Mi?

Besin Değeri (100 gr) Miktar
Kalori 160 kcal
Protein 2 g
Karbonhidratlar (Toplam) 9 g
– Şekerler 0.2 g
Lif 7 g
Yağlar (Toplam) 14.7 g
– Doymuş Yağlar 2.1 g
– Tekli Doymamış Yağlar 9.8 g
– Çoklu Doymamış Yağlar 1.8 g
Kolesterol 0 mg
Sodyum 7 mg
Potasyum 485 mg
C Vitamini 10 mg
B6 Vitamini 0.3 mg
Folik Asit (B9 Vitamini) 81 mcg
A Vitamini (Beta Karoten) 146 IU
E Vitamini 2.07 mg
K Vitamini 21 mcg
Magnezyum 29 mg
Fosfor 52 mg
Demir 0.55 mg
Çinko 0.64 mg

Avokado Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Avokado, özellikle kalp ve damar hastalığı riskini azaltmada ve sağlıklı bir cilt için faydalı olan tekli doymamış yağlar, potasyum, antioksidanlar ve vitaminler açısından zengindir. Ayrıca lif içeriği ile sindirim sağlığını destekler ve bağırsaklardaki iyi bakterilerin gelişimini teşvik ederek bağırsak sağlığını iyileştirebilir.

Avokado Kadınlarda Ne İşe Yarar?

Avokado, içerdiği folik asit sayesinde hamilelik döneminde anne ve bebek sağlığını destekler. Ayrıca cilt sağlığını iyileştiren E vitamini ve saç güzelliğini artıran biyotin gibi besin maddeleri içerir, bu da kadınların genel sağlığına katkı sağlar.

Avokado Her Gün Yenirse Ne Olur?

Eğer avokado her gün uygun porsiyonlarda tüketilirse; sağlıklı yağlar, lifler ve önemli vitaminler ve mineraller almanıza yardımcı olabilir, bu da genel sağlık ve beslenme açısından olumlu bir etki yaratabilir. Ancak, avokadonun yüksek kalorili bir meyve olduğunu unutmamak önemlidir, bu nedenle porsiyon kontrolüne dikkat etmek gerekir.

Avokado Nasıl Yenirse Faydalı Olur?

 • Taze ve Doğal Halde: En iyi şekilde tüketmek için avokadoyu taze ve doğal halde yiyin. Kesildikten hemen sonra tüketmeye özen gösterin.
 • Dilimler Halinde: Avokadonun etli kısmını dilimleyin veya doğrayın. Salatalarınızda, sandviçlerinizde veya omletlerinizde kullanabilirsiniz.
 • Guacamole: Meksika mutfağının ünlü lezzeti olan guacamole, avokado, soğan, domates ve baharatların harmanlanmasıyla yapılır. Bu sağlıklı dip sosu sebzelerle veya tortilla cipsi ile servis edebilirsiniz.
 • Smoothie: Avokado, meyve smoothielerine kremsi bir dokunuş ekler. Muz, çilek veya mango ile karıştırarak sağlıklı bir içeceğe dönüştürebilirsiniz.
 • Sandviç: Avokadoyu sandviçlerinizin içine veya üzerine ekleyebilirsiniz. Bu, ekstra lezzet ve besin değeri katar.
 • Salatalar: Avokado, yeşil salatalarınıza veya mevsim sebzeleriyle hazırladığınız salatalara ekleyerek hem lezzetini artırabilir hem de sağlıklı yağları ile doyurucu bir öğün elde edebilirsiniz.

Tarif için: Avokado Ezmesi Nasıl Yapılır?

En doğru bilgiler ve sağlıklı sonuçlar için uzman doktor desteği alınız. İçeriğimizde yer alan bilgiler reçete niteliği taşımaz. Sağlıklı günler dileriz…

Avokado Yağı Faydaları, Ne İşe Yarar?

Avokado Yaprağının Bilmediğiniz 15 Faydası

Avokado Nasıl Yenir, Tüketilir? En Güzel 9 Fikir

Avokado Çekirdeğinin Şaşırtıcı 7 Faydası, Çimlendirme ve Kullanımı

Avokadolu Tarifler: Kahvaltıdan Ana Yemeğe Favoriniz Olacak 15 Tarif

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.